Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aproximarea anului de pensionare normala (limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aproximarea anului de pensionare normala (limita de varsta)

Cand trebuie sa depun actele necesare pensionarii normale avand grupa a II-a,castigata in instanta,cu reducerea din varsta a un sfert din anii de vechime(25 ani vechime).Incadrat in munca la terminarea facultatii(1979) si apoi disponibilizat in2004:reincadrat in 2006 la privat si in final redisponibilizat in 2008 ? Cu multumiri anticipate,
Paragarafamus:

paragarafamus a scris:
Care sunt luna si anul pensionarii mele,conform Anexei 5,din Legea 263 din 16.12.2010,deoarece tabelul,la barbati,se termina la anul1950 ?!? Oare toti cei nascuti dupa acest an adauga 65 de ani la cel al nasterii?!?

1. Va rog sa nu deschideti mai multe discutii pe aceeasi tema.

2. Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru toti barbatii care s-au nascut dupa ianuarie 1950. Nu se aduna anul nasterii cu 65 de ani, nu exista prevedere legala in acest sens.

3. Reveniti cu perioada lucrata in grupa II de munca. In grupa II de munca s-a lucrat pana in 1 aprilie 2001. Dupa 1 aprilie 2001 s-a lucrat in conditii deosebite sau speciale de munca. Precizati si data nasterii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1.In grupa a II-a de munca mi s-au acordat 1/4 din anii totali de vechime(25),prin hotarare judecatoreasca(fostul loc de munca facand parte din lista cu unitatile speciale publicata in Monitorul Oficial.
2.Data nasterii:27 august 1954.
Cu stima,
Paragarafamus
Pt.6,25 ani lucrati in gr.II-abeneficiati de o reducere de 1 an,pensie pt.limita de varsta la 1 septembrie 2018,cu conditia sa aveti un stagiu obligatoriu de 35 de ani.Daca nu indepliniti aceasta conditie,urmeaza sa va pensionati pt.limita de varsta la 1 septembrie 2019.
1. Fiind nascut in august 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
2. Conform Legii 263/2010, art.55(1), lit.a), pentru cei 25 de ani lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni.
3. In conditiile de mai sus puteti solicita pensionarea pentru limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.
4. Cererea pentru pensie o puteti depune incepand cu data la care indepliniti conditiile legale (in cazul nostru 27 februarie 2014).
In perioada 2006-2009 am lucrat la patron si in anul2009 am beneficiat de somaj.
Se mai reduce cu ceva limita de varsta ?
Cu stima,
Paragarafamus