Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Declaratie notariala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Declaratie notariala

Buna ziua!

O astfel de declaratie este cu titlu executoriu?

Declaratia este formulata in felul urmator:

"Subsemnatul X, domiciliat in ...., declar ca am primit de la sotia mea Y (fosta ....), suma de ......, pentru a achita sulta conf. sentintei civile nr. ...... pronuntata in dosarul nr. ......, de Judecatoria ........ si pentru a achita un credit BRD.
Declar de asemenea ca suma de ..... am primit-o anterior casatoriei noastre si ca aceasta provine din fondurile proprii ale sotiei mele".

Multumesc anticipat.
de ce titlu executoriu deoarece o primiti nu o dati?!
In cazul unui partaj poate fi cu titlu executoriu, de imprumut (nu este specificata data de returnare) sau de donatie?
Chiar daca poate fi titlu executoriu - fiind un act notarial, tot nu poate fi executat silit, fiindca nu este exigibila creanta din el (poate nici certa).
Deci, in problema dvs. nu vi se pot lua banii inapoi prin executare silita.
Dar este posibil ca in partaj sa apara problema lor ca bun propriu al ex-sotiei (posibil, functie de alte date ale concrete).