Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Stiti cumva daca testamentul este legal si acceptat in Romania?
cum sa nu!sigur ca este facut la un notar public.
Bineinteles. Atat testamentul autentic, incheiat la notar, cat si cel olograf, care trebuie sa indeplineasca anumite conditii cerute de lege. Consultati un avocat pentru incheierea valabila a unui astfel de testament.
Este valabil , si nu doat testamentul inchieiat in forma autentica, la notar, ci si testamentul olograf, daca este, conform legii, scris si datat de mana testatotorului.
Multumesc
ce inseamna testament olograf?