Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ESTE RETROACTIVA ABROGAREA ART14(2) DIN OG2/2001 ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ESTE RETROACTIVA ABROGAREA ART14(2) DIN OG2/2001 ?

VA ROG SA-MI COMUNICATI DACA EXECUTAREA SANCTIUNII CU AMENDA CONTRAVENTIONALA APLICATA IN 30.06.2002 S-A PRESCRIS DUPA DOI ANI, RESPECTIV LA DATA DE 01.07.2004, CONFORM OG.2/2001, art 14(2). ABROGAREA ART14(2) DIN OG.2/2001 PRIN OG.61/29.08.2002 ,ART170(c) CARE A INTRAT IN VIGOARE IN 01.01.2003 ANULEAZA TERMENUL DE PRESCRIERE MAI SUS MENTIONAT, ADICA ESTE RETROACTIVA ? MULTUMESC ANTICIPAT
nici o lege nu retroactiveaza.......ba mai mult in penal si contraventional e regula retroactivarii/ultraactivarii legii mai favorabile pentru vinovat......
pe cale de consecinta amenda este prescrisa ?
da, este prescrisa amenda.
si pe mine ma intereseaza chestia cu amenzile se mai prescriu acum dupa doi ani