Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cenzorul si administratorul incalca o decizie a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cenzorul si administratorul incalca o decizie a comitetului executiv

de 3 luni strangem si verificam oferte de reparatie lift. am reusit sa cadem de acord cei 4 membrii ai comitetului (incl presedintele), am incheiat contractul si am dat de plata avansul pentru lift. administratorul nu vrea sa plateasca (!) si nici nu spune de ce!!! care este motivul??? cenzorul in schimb ne intreaba ce facem daca da firma faliment, daca am verificat-o la primarie, la administratie daca are darile platite la timp la stat si alte chestii. insa nici unul dintre ei nu a scris pe hotararea comitetului nimic. le-am cerut insistent dar refuza. (am intocmit o fisa comparativa si o nota prin care hotaram si motivam care este firma castigatoare). e nevoie de acceptul lor? daca da cum facem mai departe? multumesc.
Da, puteti sa incheiati contractul cu semnatura presedintelui. Cenzorul va verifica legalitatea acestui contract si dupa incheierea lui si executarea lucrarilor. Cenzorul este o functie puternica in asociatie dar nu poate sa opreasca realizarea unei decizii luate de comitet. Poate sa prezinte adunarii generale, cand va avea loc, consideratiile sale si poate influienta schimbarea conducerii asociatiei.