Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... informatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

informatie

exista separatia bunurilor in casnicie in Romania?
care estev regimul bunurilor proprii si acelor dobandite in timpul casniciei, va rog sa-mi indicati si mie niste articole din codul familiei, civil pentru actiuni de partaj, ce drepturi are sotia?
dar daca sotul are o casa, mostenita in timpul casatoriei si 2 copii(din prima casatorie),si el (sotul) moare, sotia lui ce drepturi are la casa?

multumesc, anticipat

dar daca sotul are o casa, mostenita in timpul casatoriei si 2 copii(din prima casatorie),si el (sotul) moare, sotia lui ce drepturi are la casa?

multumesc, anticipat

Nu conteaza daca e mostenita in timpul casatoriei sau in afara ei, casa mostenita este bun propriu.
Sotia mosteneste 25% din casa si in cazul in care nu are locuinta proprie va avea drept de abitatie fara sa plateasca chirie timp de 1 an.
Adrian Copil, Consilier juridic
Cand sotul supravietuitor vine la mostenire impreuna cu cls. I de mostenitor (adica copii ,indiferent daca sunt din casatorie, din afara ei sau adoptati) are 1/4 din mostenire iar 3/4 se imparte egal copiilor mostenitori.
1/4 sau 25% :D:D:D
cum te avantajeaza mai mult:D
exista un dezavantaj nu vezi ce este postat dupa ce deschizi casuta de raspuns:))