avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru neprezentarea cartii de identitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru neprezentarea cartii de identitate

Am fost oprit de un echipaj al politiei rurale presupun, care oprea masinile dupa bunul lor plac. Am avut toate actele la mine cu exceptia cartii de identitate (buletinul), dar aveam la mine Cartea de alegator care din cate stiu eu, este copia buletinului de identitate, dupa cateva minute de discutii cu agentul care m-a oprit, m-a verificat prin statie, apoi dupa alte cateva minute imi aduce un proces verbal pe care am refuzat sa il semnez. Cand a vazut ca refuz sa semnez PV. a oprit o masina la intamplare sa il puna martor pe respectivul conducator auto. Am refuzat sa ma uit pe PV sa vad ce a scris pe el, si i-am zis sa il trimita prin posta, intrebarea mea este ce sanse de castig am daca contest procesul verbal ?
Ultima modificare: Vineri, 23 Iulie 2010
sor_bgs, utilizator
Cel mai recent răspuns: sor_bgs , utilizator 18:52, 26 Iulie 2010
Nu exista o regula generala privind admiterea sau respingerea plangerilor contraventionale. Cert este ca fapta de neprezentare a actului de identitate constituie contraventie si se sanctioneaza in consecinta. Martorul in cazul dat nu face altceva decat sa confirme refuzul dumneavoastra de a semna procesul verbal. Daca in procesul verbal o sa gasiti elemente care atrag nulitatea si care sunt prevazute expres de art. 17 din OG 2/2001 sau daca credeti ca reusiti sa probati nevinovatia dumneavoastra atunci merita sa incercati.
Puteti sa solicitati in cazul contestatiei anularea procesului verbal (pentru asta trebuie sa vedeti daca au fost incalcate prevederile art 16-17 din OUG 2/2001) si, in subsidiar, inlocuirea sanctiunii amenzii cu avertisment.
justicemn a scris:

daca credeti ca reusiti sa probati nevinovatia dumneavoastra atunci merita sa incercati.


Fata de opinia stimatei mele colege , eu sunt de alta parere , facand vorbire in sens general ca , in materia contraventionala , sarcina probei revine agentului constatator , iar potrivit jurisprudentei CEDO , instantelor romanesti le revine obligatia de a pleca de la principiul nevinovatiei in solutionarea plangerilor contraventionale , atata timp cat se poate aprecia ca fapta contraventionala capata caracter de acuzatie "penala" . Ori ptr a se putea incadra si a urma procedura acuzatiei "penale" , aceasta contraventie trebuie sa se adreseze unei categorii generale , si este evident ca in acest caz obligativitatea prezentarii actului de identitate se adreseaza tuturor conducatorilor auto .
Astfel , prin cauza Anghel c. Romaniei , izvor de drept ptr instantele romanesti , se statueaza ca si in contraventional , principiul prezumtiei de nevinovatie , din care rezulta in mod evident , obligatia agentului constatator de a proba existenta savarsirii faptei contraventionale , prin mijloace de proba admise de lege , in caz contrar , opinez ca nu exista nici macar un argument ptr care sa se admita sau sa se convinga orice instanta ca fapta s-a savarsit , ci doar aplicabilitatea unui principiu de drept potrivit caruia orice dubiu profita contravenientului .


@ sor_bgs

Insa in cazul de fata , faptul ca agentul constatator a inserat un martor in procesul verbal , care atesta faptul ca dvs ati refuzat semnarea procesului verbal , care a fost intocmit in prezenta dvs si semnat de martor tot in prezenta dvs , consider ca este si o proba care sa ateste faptul ca nu ati putut prezenta actul de identitate , drept ptr care , daca nu subzista vreun motiv de nulitate din cele prevazute de art 17 din OG nr 2/2001 , plangerea dvs va fi respinsa ca nefondata .
Este o contraventie simpla la care nu prea aveti ce contesta - ori e laie ori balaie. Iar cartea de alegator nu este un act de identitate.

Va sfatuiesc sa nu faceti contestatie si sa platiti cand primiti procesul verbal. A fost o scapare a dumneavoastra si in acest caz contestatia nu isi are rostul.
Va multumesc pentru raspunsuri cred ca voi achita amenda pana la urma.
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2010
sor_bgs, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal amenda radar gabi_david gabi_david in data03/06/2010 am fost oprit de un echipaj al poltiei rutiere cu radar tip nou la iesire din localitatea sighetul marmatiei mau oprit din mers ei veneau ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie care contine o alta fapta decat cea savarsita maria.b maria.b Am si eu o intrebare: Intr-o noapte ma aflam la volanul masinii mele; am intrat intr-un sens giratoriu si am facut dreapta intr-o zona in care aveam ... (vezi toată discuția)
Oprirea interzisa - amenda la alegere demonel demonel tocmai am patito si eu in seara asta. am oprit in dreptul indicatorului oprirea interzisa, circa un minut, fara sa opresc motorul, masina era semnalizata, nu ... (vezi toată discuția)