Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... in ce conditii se poate declara insolventa unei firme?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

in ce conditii se poate declara insolventa unei firme?

Va salut si va multumesc anticipat pentru raspuns.Intrebarea mea este daca se mai poate cere intrarea in insolventa a unei firme daca a inceput procedura de executare silita.
Puteti sa dati putin mai multe detalii?

Procedura executarii silite nu are nicio legatura cu procedura insolventei (teoretic), practic, insolventa suspenda orice actiune indreptata impotriva recuperarii unei creante de la debitor aflat in starea de insolventa.
Cred ca o asemenea cerere este admisibila in cazul in care mai exista si alti creditori si, bineinteles, sunt indeplinite conditiile pentru deschiderea procedurii – art. 3 pct.1, art. 27 .
Trebuie tinut cont si de art. 27 alin (4) si art. 143 din Legea nr. 85/2006.

Introducerea prematura si cu rea-credinta, de exemplu numai pentru a suspenda un proces sau o executare silita prin efectul normei legale din art. 36 atrage raspunderea patrimoniala a debitorului persoana fizica sau a reprezentantilor statutari ai persoanei juridice debitoare, pentru prejudiciile pricinuite (Prof. univ. dr. Ion Turcu, LEGEA NR. 85/2006 PRIVIND PROCEDURA INSOLVENTEI – COMENTATA).