avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile

O societate a achizitionat o constructie si terenul aferent in 2007.( cu taxare inversa).Constructia este dezmembrata, se face reevaluarea terenului, dupa care acesta se lotizeaza si se vinde catre persoane juridice sau fizice.
1)Factura de vanzare teren se face cu taxare inversa chiar daca se vinde catre persoane fizice?
2)Cum se inregistreaza iesirea constructiei: %=212., dar 658 este deductibil?
281
658
3) Cum se inregistreaza reevaluarea terenului?
Va multumesc anticipat si astept parerile dvs
Cel mai recent răspuns: giocont , utilizator 14:11, 5 Septembrie 2007
1. Masurile simplificate nu se aplica in relatiile cu neplatitorii de TVA. In concluzie nu aplici taxare inversa
2. 658 nedeductibil
3. Daca ai un raport de evaluare, atunci faci modificarea valorii in corespondenta cu ct 105. Daca nu, nu.
Merci mult pentru raspuns.Mai am insa o nelamurire:valoare contabila teren=10.000, valoare teren dupa reevaluare=9.000
105=2111 1.000.Ce se intampla cu soldul din 105?Firma este infiintata in anul 2007, nu am constituite rezerve, si oricum are pierdere.
am si eu o intrebare:
vreau si eu sa cumpar un teren pe firma si ma intereseaza daca trebuie sa fac vreo modificare la orc pt a putea lotiza si a vinde bucati
eista vreun caen pt asta?
Trebuie sa ai in domeniul de activitate: 7012-"Cumpararea si vanzarea de bunuri imobiliare proprii"
Buna ziua!

Cum se inregistreaza impozitul pe veniturile din castigurile obtinute din operatiunile de schimb la termen (swap, forward) in contabilitatea bancilor care fac asemenea operatiuni cu clientii lor?
Este vorba doar de cota de 1% platita anticipat.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cladire reevaluata BBADIE BBADIE Buna seara , In anul 2007 s-a achizitionat o cladire la valoarea de 100.000 lei . In anul 2009 a fost reevaluata la 20.000 lei iar diferenta de 80.000 lei ... (vezi toată discuția)
Monografie vanzare imobil reevaluat sub pretul de achizitie byte00 byte00 Buna ziua, As dori un pic de ajutor in legatura cu inregistrarile contabile aferente vanzarii unui imobil la o valoare reevaluata sub pretul de ... (vezi toată discuția)
Reevaluare negativa ajutor STEFAN ALINA STEFAN ALINA Buna ziua Am cautat pe forum pana m-am zapacit de tot, as vrea daca poate cineva sa imi confirme rationamentul urmator: Reevaluare la dec.2009 Cladire ... (vezi toată discuția)