Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit interpretare art. II Legea 76/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

interpretare art. II Legea 76/2010

Buna ziua.
As dori sa cunosc interpretarea pe care o dat dvs. art. II din Legea nr. 76/2010:
" Prevederile art. 18 alin. (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, astfel cum au fost completate prin prezenta lege, se aplică şi contribuabililor care se află în procedurile menţionate la alin. (7) lit. a) şi b) la data intrării în vigoare a prezentei legi." Adica nu sunt obligaţi la plata impozitului minim contribuabilii care se află în următoarele situaţii:
a) în procedura insolvenţei, de la data deschiderii acestei proceduri;
b) în dizolvare, de la data înregistrării acestei menţiuni în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti.
Interpretand logic si gramatical acest text de lege, se poate concluziona ca o societate care la data de 14.05.2010 se afla deja in dizolvare/insolventa, intrand sub incidenta art. II din Legea 76/2010 si implicit sub incidenta art. 18 (7) Cod fiscal, nu mai este obligata la plata impozitului minim incepand cu data inregistrarii mentiunii dizolvarii/data deschiderii procedurii insolventei (nu incepand cu data de 14.05.2010).
N.B. - textul prevede ca "....LA data intrării în vigoare....", si nu "..DE LA data intrării în vigoare...."
exact