Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am dreptul la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am dreptul la mostenire?

bunicul meu a decedat acum 3 ani.a avut 1 copil,respectiv pe tatal meu.nu a lasat testament.tatal meu a devenit mostenitor. eu am dreptul la mostenire atat timp cat tatal meu este in viata? tatal meu poate sa vanda tot daca eu nu sunt de acord? intreb aceasta deoarece tatal meu m-a parasit dupa ce m-am nascut si nu am primit nici 5 bani niciodata din partea lui.cred ca merit si eu ceva.
...nu aveti dreptul la mostenirea bunicului intrucat sunteti most de gr 2 fata de bunic pe cand tatal dvs e mostenitor de gr 1...si nu puteti sa faceti nimic cu privire la averea tatalui dvs atata timp cat este in viata decat daca sunteti minor sa cereti pensie de intretinere,etc...
Pana la decesul tatalui dvs.nu aveti dreptul la mostenire.Doar dupa aceea.
Buna ziua !
Nu aveti niciun drept pana la decesul tatalui ... si nici sa impiedicati sa dispuna de bunurile sale .
nu aveti drept la mostenire deoarece sunt chemati la succesiune mai intai rudele de gradul unu al defunctului si sotia supravetuitoare dupa caz