Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca mosteneste si mama?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca mosteneste si mama?

asi dori sa stiu daca mama mosteneste sau numai eu si fratele meu dupa bunica din partea tatalui . tata este mort de 10 ani. si bunica a murit acum 3 ani. este vorba de un titlu de proprietate pe o padure.
va multumesc
diana.l, utilizator
Mama, ca sot supravetuitor, are dreptul la o cota din bunurile tatalui dvs la momentul mortii sale.

Mama dvs. nu este ruda cu bunica si nu are cum sa vina la mostenire, unde vin mai intai descendentii si sotul supravetuitor.
L.E.
Singura posibilitate prin care ar fi putut mosteni ceva din bunurile bunicii ar fi fost ca aceasta sa moara inaintea tatalui dvs, acesta sa o mosteneasca pe bunica (o parte din bunuri sau toate - in lipsa de frati sau sot supravetuitor)... iar mama sa vina la randul ei la mostenirea sotului.
o_mores, utilizator
Mama nu mosteneste.

Numai dvs. si fratele.

Si acesta pentru ca tata este mort inaintea bunicii (mamei sale). Dvs si fratele mosteniti pe bunica prin reprezentarea tatalui predecedat. Adica urcati in locul, gradul si drepturile tatalui pentru a culege mostenirea care s-ar fi cuvenit acestuia daca mai era in viata...

Alta ar fi fost situatia daca tata ar fi murit dupa bunica...
Tatal dumneavoastra a mai avut sau mai are frati?