Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... modificari legea insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

modificari legea insolventei

Buna ziua,

Modificarile legii insolventei se vor aplica si cererilor deja aflate pe rolul instantelor?

Multumesc!
Deoarece legea nu are efecte retroactive in acest caz, noile modificari aduse prin legea 169/2010 se aplica cererilor ce se vor introduce de la data intrarii in vigoare a acestor modificari.
Vrchile cereri, chiar nesolutionate, dar inregistrate la instanta, vor urma vechile prevederi.
Buna seara .
Va dau un exemplu pe care eu il consider un caz posibil de incalcare a principiului neretroactivitatii legii, printr-o oug emisa de guvern in luna mai ac. .
Consultati va rog Oug 43/mai 2010 de modificare a Legii 31/1990, si la modificarile privitor la Legea 31/1990, respectiv Art.VI, scrie ca ,,prevederile prezentei ordonante se aplica si procedurilor aflate in derulare la data intrarii in vigoare a acesteia ".
Ce parere aveti ?
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa