Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INSCRIEREA STUDIILOR SUPERIOARE IN CARTEA DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INSCRIEREA STUDIILOR SUPERIOARE IN CARTEA DE MUNCA

Buna ziua,

Se pot inscrie in cartea de munca studiile universitare absolvite doar pe baza adeverintei de absolvire a facultatii sau doar pe baza diplomei ce se elibereaza dupa 1 an de la absolvire?

Care este salariul minim de incadrare pentru un post cu studii superioare(licenta) conform contractului colectiv de munca pe tara?

Va multumesc.
Studiile superioare se inscriu numai pe baza diplomei care atesta absolvirea unei institutii de invatamant superior - art.12 alin.2 din Decretul nr.92/1976

Salariul minim este de 1200 lei brut lunar.
Decretul nr.92/1976 s-a abrogat incepând cu data de 1 ianuarie 2004, prin aparitia Legii 53/2003.
Legea nr. 53/2003 - CODUL MUNCII

ART. 298
(1) Prezentul cod intra in vigoare la data de 1 martie 2003.
(2) Pe data intrarii in vigoare a prezentului cod se abroga:
..........................................................................................................
(3) Pe data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispoziţiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare.:hammer:
Alin. (3) al art. 298 a fost modificat de pct. 2 al articolului unic din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 148 din 4 noiembrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 765 din 13 noiembrie 2008.
procmarci a scris:

Decretul nr.92/1976 s-a abrogat incepând cu data de 1 ianuarie 2004, prin aparitia Legii 53/2003.

Chiar asa ? ....:-/