Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am cedat partea mea de mostenire,in urma decesului tatalui,sorei mele,aceasta zicand sa fie un singur mostenitor pe casa sa poata fi vanduta mai usor.dupa o perioda totul sa schimbat acum spunandu-mi ca eu nu mai am nici un drept...intrebarea mea ar fi mai am vreo sansa sa-mi recuperez partea?
din pacate nu daca ai renuntat la mostenire.
ar trebui sa mergi la un avocat cu actele, sa le citeasca si sa-ti spuna daca ai ceva de facut.
Poate fi revocata declaratia de renuntare la mostenire daca:
- mostenirea nu a fost acceptata de alti mostenitori
- nu a expirat termenul de 6 luni pentru exercitarea dreptului de a accepta mostenirea.
Art. 701 Codul civil "În tot timpul în care prescriptia dreptului de a accepta nu este dobânditã în contra erezilor ce au renuntat, ei au încã facultatea de a accepta sucesiunea, dacã succesiunea nu este deja acceptatã de alti erezi. Nu se pot vãtãma însã drepturile care ar fi dobândite de alte persoane asupra bunurilor succesiunii, sau prin prescriptie, sau prin acte valabile, fãcute de curatorele succesiunii vacante".
Totusi daca se poate dovedi ca declaratia a fost data de dumneavoastra prin folosirea unor mijloace dolosive de catre sora dumneavoastra se poate obtine anularea acelei declaratii.
Florea Ana-Maria a scris:

Poate fi revocata declaratia de renuntare la mostenire daca:
- mostenirea nu a fost acceptata de alti mostenitori
- nu a expirat termenul de 6 luni pentru exercitarea dreptului de a accepta mostenirea.
Art. 701 Codul civil "În tot timpul în care prescriptia dreptului de a accepta nu este dobânditã în contra erezilor ce au renuntat, ei au încã facultatea de a accepta sucesiunea, dacã succesiunea nu este deja acceptatã de alti erezi. Nu se pot vãtãma însã drepturile care ar fi dobândite de alte persoane asupra bunurilor succesiunii, sau prin prescriptie, sau prin acte valabile, fãcute de curatorele succesiunii vacante".
Totusi daca se poate dovedi ca declaratia a fost data de dumneavoastra prin folosirea unor mijloace dolosive de catre sora dumneavoastra se poate obtine anularea acelei declaratii.

adevarat.. dar va trebuie probe temeinice sa rasturnati in favoarea dvs situatia.. bafta!