avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am cedat partea mea de mostenire,in urma decesului tatalui,sorei mele,aceasta zicand sa fie un singur mostenitor pe casa sa poata fi vanduta mai usor.dupa o perioda totul sa schimbat acum spunandu-mi ca eu nu mai am nici un drept...intrebarea mea ar fi mai am vreo sansa sa-mi recuperez partea?
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 19:08, 25 Iulie 2010
din pacate nu daca ai renuntat la mostenire.
ar trebui sa mergi la un avocat cu actele, sa le citeasca si sa-ti spuna daca ai ceva de facut.
Poate fi revocata declaratia de renuntare la mostenire daca:
- mostenirea nu a fost acceptata de alti mostenitori
- nu a expirat termenul de 6 luni pentru exercitarea dreptului de a accepta mostenirea.
Art. 701 Codul civil "În tot timpul în care prescriptia dreptului de a accepta nu este dobânditã în contra erezilor ce au renuntat, ei au încã facultatea de a accepta sucesiunea, dacã succesiunea nu este deja acceptatã de alti erezi. Nu se pot vãtãma însã drepturile care ar fi dobândite de alte persoane asupra bunurilor succesiunii, sau prin prescriptie, sau prin acte valabile, fãcute de curatorele succesiunii vacante".
Totusi daca se poate dovedi ca declaratia a fost data de dumneavoastra prin folosirea unor mijloace dolosive de catre sora dumneavoastra se poate obtine anularea acelei declaratii.
Florea Ana-Maria a scris:

Poate fi revocata declaratia de renuntare la mostenire daca:
- mostenirea nu a fost acceptata de alti mostenitori
- nu a expirat termenul de 6 luni pentru exercitarea dreptului de a accepta mostenirea.
Art. 701 Codul civil "În tot timpul în care prescriptia dreptului de a accepta nu este dobânditã în contra erezilor ce au renuntat, ei au încã facultatea de a accepta sucesiunea, dacã succesiunea nu este deja acceptatã de alti erezi. Nu se pot vãtãma însã drepturile care ar fi dobândite de alte persoane asupra bunurilor succesiunii, sau prin prescriptie, sau prin acte valabile, fãcute de curatorele succesiunii vacante".
Totusi daca se poate dovedi ca declaratia a fost data de dumneavoastra prin folosirea unor mijloace dolosive de catre sora dumneavoastra se poate obtine anularea acelei declaratii.

adevarat.. dar va trebuie probe temeinice sa rasturnati in favoarea dvs situatia.. bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate reveni asupra optiunii pt succesiune? valentina.mami valentina.mami problema care o avem este ca dupa moartea tatalui(04.10.2009)sora mea a facut declaratia de acceptare a succesiunii dupa tata, iar dupa discutia cu mama s-au ... (vezi toată discuția)
Nora fara copii poate mostenii averea socrilor? matei petru matei petru Parinti decedati, urmasi trei copii. Ulterior un copil moare, fara a avea descendenti doar sotie supravietuitoare. Cei doi fii in viata, au acceptat prin ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire olympya olympya buna ziua. va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste o renuntare. Tatal meu a murit acum 5luni.Mama mea vitrega a renuntat la mostenire facand o declaratie de ... (vezi toată discuția)