Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

parintii mei au hotarat sa divorteze, eu am 35 de ani. vor sa imparta o casa la tara si un apartament cu 3 camere in bucuresti. va rog sa-mi spuneti daca am si eu dreptul la o parte din averea lor. multumesc
Nu aveti dreptul
Partajul se face numai intre parintii dvs, pt ca ei isi impart bunurile dobandite in timpul casatoriei.
Dvs aveti dreptul doar la decesul acestora, cand ii mosteniti pe fiecare dintre ei.
Din pacate nu. Suntem in prezenta bunurilor comune dobandite de soti in timpul casatoriei, urmare a divortului inceteaza starea de devalmasie, iar aceste bunuri se impart numai intre cei 2 soti care au contribuit la dobandirea lor.
Pot insa cei 2 fosti soti sa convina si sa dispuna printr-un act de donatie sau de vanzare cumparare in favoarea dumneavoastra asupra unuia din cele 2 imobile.
nu ,dupa decesul lor
deocamdata nu aveti dreptul la averea lor.
in schimb, daca ati contribuit cu ceva la sporirea acestei averi,( ati renovat etc) si aveti dovezi pt asta, puteti interveni in procesul de partaj al dansilor si recupera sumele investite.