Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chirie cu TVA?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chirie cu TVA?

Buna ziua,

Am inchiriat unei societati comerciale un spatiu in 2005 si i-am facturat cu TVA.Acum societatea respectiva are un control de la administratia financiara , care ii spune ca nu trebuia sa fie cu TVA acele facturi sau daca sunt cu TVA trebuia sa fac o notificare la administratia financiara.Eu nu am facut aceasta notificare atunci.Ce se poate intampla acum in urma acestui control sau ce trebuie sa fac acum?Multumesc
Stornezi facturile emise cu TVA si le emiti fara TVA. Daca pe viitor vrei sa facturezi cu TVA trebuie sa depui notificarea.
salut..simonaelena
Stornarea unor facturi din 2005...nu iti da peste cap toata contabilitatea... sau declaratie de TVA si impozit de la Finante...bilantul?
Te intreb ca si pe firma mamei mele...care este platitoare de TVA am taiat factura cu TVA pt chirie.......situatia este din 2004 - 2005... si nimeni..inclusiv contabila..... nu ne-a spus de vreo notificare la finante
Chiriasii sunt societati...la fel este situatia si pt persoane fizice?