Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitor cu contract de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitor cu contract de uzufruct

Buna tuturor ,am si eu o intrebare?
in urma cu cu multi ani tata a facut un act la notar prin care lasa casa la doi frati ,insa cei doi trebuie sa-i ingrijeasca si sa le asigure cele necesare ,tatal a decedat in urma cu patru ani si a ramas in viata doar mama ,ea este batrana si neputincioasa si este abandonata pe periode de o saptamana doua ,aceasta trebuind sa faca fata lucrurilor gospodaresti ,chiar daca sanatatea nu-i permite.ce putem face noi ceilalti frati?sau legea?ca acestea sa nu se mai intample?
multumesc anticipat
Daca si mama dvs este trecuta in acel contract, ca fiind coproprietara a casei impreuna cu sotul ei (decedat), atunci poate cere rezilierea contractului pentru neexecutarea clauzelor contractuale.
Buna ,am uitat sa specific caci mama ie mostenitoarea impreuna cu cei doi frati .
care ar fi demersurile?
multumesc mult
Deci in afara celor 2 frati, debitori ai obligatiei de intretinere stipulata in contract, mai sunt inca 2 descendenti?
Solutia ar fi ca mama , sa ceara rezilierea contractului de intretinere, deoarece acea obligatie ar trebui sa fie una indivizibila, in sensul ca nu era suficient ca fratii care au primit casa sa acorde ingrijire doar defunctului , ci si mamei.de vreme ce fata de aceasta nu este indeplinita obligatia, ea poate cere rezilierea contractului, uramnd ca, in situatia in care acest lucru va fi posibil, sa se dezbata succesiune, impreuna, de toti succesibilii-copiii impreuna cu mama.
Buna multumesc mult pentru raspunsul dat de dumneavoastra
o zi buna