avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... angajare asociatiei non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

angajare asociatiei non-profit

Buna ziua!
O asociatie non-profit poate avea angajati? Poate face plati catre persoane care i-au prestat servicii?
mauraanghel a scris:
O asociatie non-profit poate avea angajati? Poate face plati catre persoane care i-au prestat servicii?

ONG este persoana juridica, deci:
DA.
DA.
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Dar membrii fondatori pot primi salarii/indemnizatii/recompense banesti pentru activitatea lor?
DA, daca indeplinesc o functie stabilita prin Actul constitutiv ca fiind retribuita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasi in infiintarea unui ong adria_bd adria_bd Buna ziua, Incercam sa infiintam un ONG. Deocamdata avem statutul si actul constitutiv definitivate cu ajutorul unui notar (care le va si autentifica). As ... (vezi toată discuția)
Taxe , salarii pentru o asociatie non-profit Adryan.D Adryan.D Buna ziua , Doresc sa-mi deschid o Asociatie Non-profit si as dori sa stiu , ce taxe si impozitie ar trebui sa platesc ... daca eu nu desfosor o activitate ... (vezi toată discuția)
Statut asociatie - constituire Anykha Anykha In vederea infiintarii unei Asociatii, am urmatoarele nelamuriri pentru care va rog clarificare: 1. In Statut, la Forma juridica, se poate mentiona un ... (vezi toată discuția)