Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vinzare imobiliara - devastare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vinzare imobiliara - devastare.

O SC a cumparat acum (aproape) 3 ani un imobil la licitatie de la Primarie.

A fost intocmit contractul la notar urmind sa fie predat ulterior prin proces verbal de predate-primire.

Fostul chirias, cu o zi inainte de predare (cita vreme imobilul nu fusese predat inca vinzatorului) a devalizat imobilul.
A luat timplaria, corpuri de iluminat, instalatii sanitare... etc.

Procesul verbal de predare-primire mentioneaza lipsurile. Este semnat de referentul serviciu administrare patrimoniu din Primarie.

Cumparatorul vrea acum sa se indrepte impotriva Primariei pentru recuperarea pagubelor.
De-a lungul timpului, a trimis 4 cereri catre Primarie pentru despagubire. Niciun raspuns.

Intrebari:
1. Care este remediul juridic? Actiune in ... ?
2. Cum se face evaluarea pagubelor?
a) Prin valoarea de inlocuire, adica cheltuielile facute de firma pentru a readuce spatiul la starea initiala?
b) sau doar valoarea efectiva a bunurilor distruse?
3. Stie cineva cit este taxa de timbru la valoarea de 8000 RON pretentii?
4. Care este dobinda ce se poate cere pentru trecerea timpului?

Alberto Kurtyan
urgentati dupa 3 ani de la semnarea procesului-vb nu mai puteti cere nimic in instanta;
Pt evaluare pagube se va face o expertiza in cadrul procesului,se va stabile valoarea bunurilor la momentul in care trebuiau predate;
Se poate obtine doar actualizarea sumei cu dobanda legala(aproximativ 6% pe an,difera putin de la un an la altul)
Taxa judiciara de timbru aprox 563 lei