Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA intracomunitar

Am prestat un serviciu intracomunitar, eu am cod valid de TVA intracomunitar(in Romania sunt neplatitor) dar beneficiarul (din UK) inca nu are cod valid TVA intracomunitar.

In acest caz am pus codul meu de TVA intracomunitar pe factura, la el nu am pus codul, iar pe factura am pus tva 24%. Adica el o sa imi plateasca serviciile + tva.

Este ok? O sa isi poata recupera tva-ul?

Precizez ca eu sunt PFA la norma de venit, neplatitor de TVA in Romania dar cu cod valid de TVA intracomunitar.
nu este ok, trebuia sa facturati fara tva, iar beneficiarul sa se inregistreze in scopuri tva intracomunitar.

pct 13 din norme de aplicare cod fiscal
(1) Pentru stabilirea locului prestării serviciilor potrivit prevederilor art. 133 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal, se are în vedere noţiunea de persoană impozabilă, astfel cum este aceasta definită din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată. Identificarea altor elemente, cum ar fi faptul că persoana impozabilă realizează operaţiuni scutite de taxa pe valoarea adăugată sau că aceasta aplică regimul special de scutire pentru întreprinderi mici, nu influenţează modul în care regulile care guvernează locul prestării se aplică atunci când persoana impozabilă prestează sau primeşte servicii. Regulile prevăzute la art. 133 alin. (2) sau (3) din Codul fiscal se aplică numai în situaţia în care serviciile nu se pot încadra pe niciuna dintre excepţiile prevăzute la art. 133 alin. (4) - (7) din Codul fiscal. Dacă serviciile pot fi încadrate pe una dintre excepţiile prevăzute la art. 133 alin. (4) - (7), întotdeauna excepţia prevalează, nemaifiind aplicabile regulile generale stabilite la art. 133 alin. (2) şi (3).

indiferent daca are sau nu cod tva, beneficiarul este persoana impozabila.
Pai si eu ce scriu in 390 ?