avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce declaratii trebuie sa depun?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce declaratii trebuie sa depun?

Buna ziua. As dori sa stiu ce declaratii trebuie depuse si la ce temen pt o SRL infiintata in luna aprilie 2010,inregistrata ca neplatitoare se TVA , fara angajati ,impozit pe profit trimestrial si care nu a desfasurat activitate de la inregistrarea ei si pina in prezent.

Trebuiau depuse ceva declaratii pt sem I ,scadente la 25.07.2010,cu cifra <0>?
In locul bilantului contabil -30.06.10 voi depune declararia pt inactivitate doar?
Cel mai recent răspuns: utilizator10 , utilizator 11:35, 27 Iulie 2010
fiind inregistrata firma in aprilie 2010 nu are legatura cu sem I ,pentru sem II cu termenul de declarare in 25.07.2010 aveti inscris in vectorul fiscal ca platitor de impozit pe profit si trebuia depusa declaratia 100 chiar daca cu cifra zero , iar in locul bilantului depuneti doar declaratie ca nu a-ti desfasurat activitate de la infintare
Multumesc mult pt raspuns.Am reusit sa pun la posta decl 100 pt impozit pe profit ,cu cifra <0> si voi depune si acea declaratie de inactivitate pina pe 13.08.2010.
marianavatany@yahoo.com a scris:

Multumesc mult pt raspuns.Am reusit sa pun la posta decl 100 pt impozit pe profit ,cu cifra <0> si voi depune si acea declaratie de inactivitate pina pe 13.08.2010.


Nu cumva in decl.100 trebuia declarat impozit pe profit 0 si impozit minim 550 lei?:hm:
Art.18 Cod Fiscal NM
pct. 11^6. Contribuabilii înfiinţaţi în cursul anului nu intră sub incidenţa prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerţului, însă aceştia sunt obligaţi la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal. ".
Deci firmele infiintate in 2010 sunt scutite de plata impozitului minim in acest an ,este in vigoare OUG nr.34/2009.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie de inactivitate SfetcuArabela SfetcuArabela Buna ziua, Am o firma infiintata din 08.12.2011 fara activitate pana in momentul de fata. Stiu ca nu trebuie sa intocmesc situatii financiare la 31.12.2011 ... (vezi toată discuția)
Obligatii fiscale firma nou infiintata. Dyana Barbu Dyana Barbu Buna ziua. Am infiintat de curand (1 luna) o societate comerciala (srl) si, inainte de a apela la un contabil, as vrea sa stiu in mare care sunt pasii ce ... (vezi toată discuția)
Srl getaz getaz Am un srl suspendat eram obligat sa depun declaratia 101 (vezi toată discuția)