Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii fiscale firma nou infiintata.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii fiscale firma nou infiintata.

Buna ziua. Am infiintat de curand (1 luna) o societate comerciala (srl) si, inainte de a apela la un contabil, as vrea sa stiu in mare care sunt pasii ce trebuiesc parcursi in vederea inregistrarii fiscale, data limita la care trebuiesc depuse declaratii, situatii financiare, etc. Faptul ca trebuiesc depuse trimestrial ce inseamna? Daca firma a fost infiintata la sfarsitul primului trimestru al anului, cand trebuie sa depuna declaratiile, etc?
In momentul infiintarii firmei la Registru comertului, ati completat si o cerere privind vectorul fiscal.
Fiind la inceput, neavand cifra de afaceri, veti depune:
- trimestrial declaratia privind impozitul pe profit si decontul TVA(in cazul in care v-ati declarat din start platitor prin optiune);
- lunar declaratiile aferente salariilor (in cazul in care aveti salariati) : declaratia 100 cu impozitul pe veniturile din salarii si 102 cu contributiile sociale aferente salariilor, declaratia la C.A.S., C.A.S.S., A.J.O.F.M.
In functie de faptul daca sunteti platitor sau nu TVA si daca veti realiza si achizitii de bunuri si de prestari de servicii, dar si livrari de bunuri si prestari de servicii sau doar prestari de servicii, trebuie sa depuneti declaratia 394 sau 392A sau 392B.
Semestrial veti depune situatii financiare, prima la semestru I si cea de a doua anuala.
Oricum, daca nu stapaniti legislatia financiar contabila, va recomand sa apelati la un profesionist contabil.
Succes!
Termen declarare impozit profit prin declaratia 100: 25.04.2010, 25.07.2010, 25.10.2010 si (dupa caz) 25.01.2011.
Termen depunere decont TVA (daca v-ati inregistrat ca platitor de TVA): 25.04.2010, 25.07.2010, 25.10.2010 si 25.01.2011.
Termen depunere declaratia 100 si declaratia 102 (in cazul in care aveti salariati) este 25 ale lunii urmatoare: 25.02.2010 (pentru ianuarie), 25.03.2010 (pentru februarie), 25.04.2010 (pentru aprilie) etc.
In termen de 30 de zile de la data incheierii primului contract de munca, trebuie sa depuneti declaratia 010 (vectorul fiscal).
Termen declaratia 394: 25.07.2010 si 25.01.2011.
Termen declaratia 094: 30.01.2011.
Termen declaratia 101: 25.02.2011 sau 25.04.2011.
Termen declaratia 392A sau 392B (daca este cazul): 25.02.2011
Termen depunere raportare semestriala: in jurul datei de 15.08.2010.
Termen depunere bilant: in jurul datei de 30.05.2011.

Subscriu celor spuse de @corneliamagda: apelati urgent la un profesionist contabil.
Atentie, daca la registrul comertului s-au facut erori in vectorul fiscal ele pot fi corectate fara amenda in termen de 30 de zile. O greseala frecventa e aceea ca se declara firma cu salariati in idea ca la un moment dat o sa aiba salariati.

In plus fata de cele spuse de colegi, mai trebuie sa ridicati certificatul de platitor de TVA (daca e cazul) si sa cumparati cateva registre:
- Registrul Unic de Control (are termen 30 de zile de la infiintare)
- Registrul de Evidenta Fiscala
- Registrul Jurnal (cod 14-1-1)
- Registrul Inventar (cod cod 14-1-2)