Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA jurnale de vanzari/cumparari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

jurnale de vanzari/cumparari

Buna ziua,
Am o intreprindere individuala platitoare de TVA.
Am inteles ca trebuie sa cumpar jurna;e de vanzari/cumparari.
In jurnalul de cumparari trebuie sa trec facturile cu care achizitionez marfa, dar nu stiu ce trebuie sa trec in jurnalul de vanzari, deoarece eu nu emit facturi, ci bonuri fiscale.
De asemenea, am inteles ca trebuie sa depun declaratia 300 trimestrial si 394 semestrial. Intreprinderea a fost inregistrata ca platitoare de TVA incepand cu 1 noiembrie, asa ca trebuie sa depun la sfarsitul anului cele 2 declaratii, avand in vedere ca mai sunt doar 2 luni pana la sfarsitul anului?
Multumesc.
Buna ziua. In jurnalul de cumparai treceti toate facturile de achizitie cu drept de decucere.
In jurnalul de vanzari treceti toate z-turile zilnice de la casa de marcat fiscala ( banuiesc ca aveti asa ceva).
Da, declaratia 300 aferenta lunilor Noiembrie si Decembrie cumulate o depuneti pana pe 25 Ianuarie 2011.
la fel si 394.
La jurnalul de vanzari se trec z-turile, si da daca n-ai depasit plafonul de 100000 de euro la curs bnr din 2007( la care rezulta in jur de 339000) e trimestrial, daca-l depasesti e lunar, si infara de 300,394 mai e si 094, si in functie de activitate 392A sau 392B, acestea sunt declaratiile care trebuiesc depuse in ianuarie
In jurnalul de vanzari treceti cronologic rapoartele fiscale (total) zilnice.
D 300 si D 394 le depuneti pana pe data de 25.01.2011.