Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... EVIDENTA CONTABILA - T V A
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

EVIDENTA CONTABILA - T V A

Buna seara
Am un PFA si am fodt inregidtrat ca platitor de TVA. Va rog sa imi spuneti ce evidente trebuie sa tin ( registre, jurnale, etc ), si ce situatii ( declaratii ) trebuie sa transmit la finante.
Va multumesc
Ca PFA inregistrat ca platitor de TVA, pe langa R.J.I.P. si Registrul Inventar trebuie sa completati Jurnalele de cumparari si de vanzari. In R.J.I.P. se vor trece sumele fara TVA (incepand cu prima zi, in care deveniti platitor de TVA).
Aveti obligatia intocmirii declaratiei 300 (decontul de TVA) trimestrial si semestrial a declaratiei 394. Trebuie sa mai depuneti si declaratia informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul precedent, formular 392A.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc