avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - activitate de curierat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - activitate de curierat

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine ce registre se tin ca evidenta la un astfel de PFA?
La momentul de fata eu completez jurnalul de incasari si plati si registrele de tva.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: nikole tablet , utilizator 19:52, 9 Noiembrie 2009
Registrele de contabilitate obligatorii in cazul PFA sunt:
Registrul jurnal de incasari si plati, registrul inventar, ambele au regim de inregistrare la organele fiscale.Se numeroteaza ,snuruiesc si se parafeaza inainte de depunerea lor la organele fiscale pentru inregistrare. In cazul in care sunteti si platitor de tva tineti si jurnalul de cumparari respectiv vanzari ca si documente justificative pentru declararea si verificarea Tva, declaratia 394 care se depune semestrial pentru toate achizitiile si livrarile impozabile aflate in sfera de TVA.
Multumesc!
Dar ce trebuie sa trec in registrul inventar?
Practic eu nu am decat o factura de venituri si una de cheltuieli lunar, poate doua.
Activitatetea de curierat o desfasor in baza unui contract de inchiriere a unei masini, chirie ce o trec pe cheltuiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registre contabilitate microintreprindere tommy22 tommy22 buna seara, registrele obligatorii se mai inregistreaza la adm financiara? multumesc, (vezi toată discuția)
Sfat in legatura cu pfa sensoaltec sensoaltec buna, am un pfa deschis de aproape 2 luni. sunt neplatitor de tva si am inteles ca nu am nevoie de registru unic de control si de registru evidenta fiscala. ... (vezi toată discuția)
evidenta contabila - t v a CORNEA ADRIAN CORNEA ADRIAN Buna seara Am un PFA si am fodt inregidtrat ca platitor de TVA. Va rog sa imi spuneti ce evidente trebuie sa tin ( registre, jurnale, etc ), si ce situatii ... (vezi toată discuția)