Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit trim.II
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit trim.II

In primul trimestru am pierdere fiscala: -8000 lei
La sfarsitul trimestrului II am pierdere fiscala cumulata, de la inceputul anului: -300 lei
Rezulta ca baza impozabila la sfarsitul trimestrului II este -300 - (-8000)=7700 lei...?
Se considera profit fiscal la sfarsitul trimestrului II si deci rezulta si impozit pe profit 7700 x 16%=1232 lei...? Care se va compara cu impozitul minim datorat...
Este corect asa?
Impozitul pe profit se calculeaza pt profitul cumulat de la inceputul anului pina la sf perioadei. Pt a afla impozitul de plata se scade din impozitul rezultat impozitul inregistrat in perioadele precedente. Acesta apoi se compara cu impozitul minim si se inregistraza in contabilitate (si se plateste) suma cea mai mare.
In cazul dvoastra, la trim II:
-300 + chelt nedeductibile (inclusiv imp profit trim I) - venituri neimpozabile = profit impozabil
profit impozabil x 16%= impozit profit
impozit profit - impozit trim I (ct 691) = impozit de plata trim II
se compara impozit de plata trim II cu impozitul minim si se inregistreaza si plateste cel care are val mai mare.