Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract

in septembrie 2009 m-am angajat la o firma cu contract determinat pe o perioada de 3 luni.dupa cele 3 luni am semant un nou contract tot pe 3 luni si dupa acesta inca unu.la incheierea ultimului contract nu mi s-a mai facut alt contract.acum am fost chemat inapoi la servici urmand sa semnez un contract nou saptamana viitoare.au dreptul sa imi faca iar contract pe termen limitat?pentru ca din ce staim eu in 2 ani de zile nu se pot semna decat 3 contracte determinate intre un angajator si un angajat..faptul ca prelunigerea a fost intrerupta le da voie sa mi faca iar contract pe perioada determinata?
Iata ce spune Codul muncii:
Art. 84. - (1) La incetarea celui de-al treilea contract individual de munca pe durata determinata, prevazut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevazut la art. 82 alin. (1), daca pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata.
(2) Dispozitiile alin. (1) nu sunt aplicabile:
a) in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui temporar un salariat absent, daca intervine o noua cauza de suspendare a contractului acestuia;
b) in cazul in care un nou contract individual de munca pe durata determinata este incheiat in vederea executarii unor lucrari urgente, cu caracter exceptional;
c) in cazul in care incheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorita unor motive obiective prevazute expres de legi speciale;
c1) in cazul in care incheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorita unor motive obiective cuprinse in contractul colectiv de munca incheiat la nivel national si/sau la nivel de ramura, pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe;
d) in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata a incetat din initiativa salariatului sau din initiativa angajatorului, pentru o abatere grava sau abateri repetate ale salariatului.