Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consecinte cim determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consecinte cim determinat

Buna ziua,

Intre angajator si salariat au existat deja 3 cim determinate, cu durata totala de 24 de luni.
Care sunt consecintele si efectele in cazul in care ar incheia un nou cim determinat, peste limitele legale?

Multumesc!
Se aplica art.84 din Codul muncii:
Art. 84. - (1) La incetarea celui de-al treilea contract individual de munca pe durata determinata, prevazut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevazut la art. 82 alin. (1), daca pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata.
(2) Dispozitiile alin. (1) nu sunt aplicabile:
a) in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui temporar un salariat absent, daca intervine o noua cauza de suspendare a contractului acestuia;
b) in cazul in care un nou contract individual de munca pe durata determinata este incheiat in vederea executarii unor lucrari urgente, cu caracter exceptional;
c) in cazul in care incheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorita unor motive obiective prevazute expres de legi speciale;
c1) in cazul in care incheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorita unor motive obiective cuprinse in contractul colectiv de munca incheiat la nivel national si/sau la nivel de ramura, pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe;
d) in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata a incetat din initiativa salariatului sau din initiativa angajatorului, pentru o abatere grava sau abateri repetate ale salariatului.

La un control al ITM se va constata nerespectarea legii si CIM incheiat pe perioada determinata se va transforma in CIM pe perioada nedeterminata.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

La un control al ITM se va constata nerespectarea legii si CIM incheiat pe perioada determinata se va transforma in CIM pe perioada nedeterminata.

Cu sau fara amenda? aceasta este intrebarea...:">

multumesc mult

Depinde si de ITM.
Daca lasa un plan de masuri printre care si aceea de a transorma CIM din determinata in nedeterminata si nu faceti acest lucru la termenul dat de ei s-ar putea sa va dea si o sanctiune contraventionala. Dar mai bine faceti dvs. transformarea inainte de a fi controlati.
smeagull a scris:

tudorvaleriu a scris:

La un control al ITM se va constata nerespectarea legii si CIM incheiat pe perioada determinata se va transforma in CIM pe perioada nedeterminata.

Cu sau fara amenda? aceasta este intrebarea...:">

multumesc mult

Fara amenda :)
Cornel Vasile, Consilier juridic