Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salut. ma numesc cristian am lucrat la sc automobile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salut. ma numesc cristian am lucrat la sc automobile dacia sa pana pe 30 aprilie 2010 cand mi-a expirat si cel deal 3-lea contract pe perioada determinata,facand 2ani codul muncii spune sa faca pe perioada nedeterminata dupa doi ani,dar ei m-au trimis in

somaj,dar au angajat alti pe perioada determinata pe 6 luni.E corect ce fac?cum procedeaza,va intreb?
Este corect deoarece au respectat CM si anume pe perioada determinata au prelungit de inca 2 ori CIM fara sa depaseasca 24 luni, beneficiati de somaj
ART. 84 (1) La încetarea celui de-al treilea contract individual de munca pe durata determinata, prevăzut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevăzut la art. 82 alin. (1), dacă pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminată.
(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile:
a) în cazul în care contractul individual de munca pe durata determinata este încheiat pentru a înlocui temporar un salariat absent, dacă intervine o noua cauza de suspendare a contractului acestuia;
b) în cazul în care un nou contract individual de munca pe durata determinata este încheiat în vederea executării unor lucrări urgente, cu caracter excepţional;
c) în cazul în care încheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorită unor motive obiective prevăzute expres de legi speciale;
c1) în cazul în care încheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorită unor motive obiective cuprinse în contractul colectiv de munca încheiat la nivel naţional şi/sau la nivel de ramura, pentru desfăşurarea unor lucrări, proiecte sau programe;
d) în cazul în care contractul individual de munca pe durata determinata a încetat din initiativa salariatului sau din initiativa angajatorului, pentru o abatere grava sau abateri repetate ale salariatului.