avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salut. ma numesc cristian am lucrat la sc automobile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salut. ma numesc cristian am lucrat la sc automobile dacia sa pana pe 30 aprilie 2010 cand mi-a expirat si cel deal 3-lea contract pe perioada determinata,facand 2ani codul muncii spune sa faca pe perioada nedeterminata dupa doi ani,dar ei m-au trimis in

somaj,dar au angajat alti pe perioada determinata pe 6 luni.E corect ce fac?cum procedeaza,va intreb?
Cel mai recent răspuns: FLORIN VASILIU , Consultant resurse umane 15:29, 10 Mai 2010
Este corect deoarece au respectat CM si anume pe perioada determinata au prelungit de inca 2 ori CIM fara sa depaseasca 24 luni, beneficiati de somaj
ART. 84 (1) La încetarea celui de-al treilea contract individual de munca pe durata determinata, prevăzut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevăzut la art. 82 alin. (1), dacă pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminată.
(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile:
a) în cazul în care contractul individual de munca pe durata determinata este încheiat pentru a înlocui temporar un salariat absent, dacă intervine o noua cauza de suspendare a contractului acestuia;
b) în cazul în care un nou contract individual de munca pe durata determinata este încheiat în vederea executării unor lucrări urgente, cu caracter excepţional;
c) în cazul în care încheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorită unor motive obiective prevăzute expres de legi speciale;
c1) în cazul în care încheierea unui nou contract individual de munca pe durata determinata se impune datorită unor motive obiective cuprinse în contractul colectiv de munca încheiat la nivel naţional şi/sau la nivel de ramura, pentru desfăşurarea unor lucrări, proiecte sau programe;
d) în cazul în care contractul individual de munca pe durata determinata a încetat din initiativa salariatului sau din initiativa angajatorului, pentru o abatere grava sau abateri repetate ale salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consecinte cim determinat smeagull smeagull Buna ziua, Intre angajator si salariat au existat deja 3 cim determinate, cu durata totala de 24 de luni. Care sunt consecintele si efectele in cazul in ... (vezi toată discuția)
Contract c00d c00d in septembrie 2009 m-am angajat la o firma cu contract determinat pe o perioada de 3 luni.dupa cele 3 luni am semant un nou contract tot pe 3 luni si dupa ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata b_alina b_alina Unui angajat care a avut CIM determinat plus doua prelungiri pot sa ii mai fac inca o prelungire (nu depasesc 24 de luni)?Inainte de contractul determinat a ... (vezi toată discuția)