avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aceeasi instanta din Constanta........situatie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aceeasi instanta din Constanta........situatie disperata!!!!

De aproape patru luni astept de la instanta comunicarea unei motivari a hotararii pentru a putea introduce recurs.
Am fost de nenumarate ori la tribunal sa intreb despre aceasta si raspunsurile curgeau invariabil:"asteptati acasa, dosarul este la motivat, daca nu ati primit nimic pana acum".
Astazi dupa ce am vazut ca a iesit"postarita"din scara blocului am coborat, asa cum fac de obicei aproape in fiecare zi, sa vad daca a sosit ceva.
Mare surpriza ;am gasit motivarea, avea data postei de plecare 09.07.2010 si data sosirii la oficiu arondat 10.07.2010.cu alte cuvinte se pare ca am pierdut posibilitatea de a mai introduce recurs.
Mai am vreo sansa in acest caz?:hammer:
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:22, 27 Iulie 2010
Da. Situatia este disperata pentru dumnoavoastra pentru necunoasterea procedurii. Termenul de recurs curge de la datat comunicarii sentintei, nu de la motivarea ei.
Mai verificati inca o data data sosirii la destinatar este sigur cea de 10.07.2010 si nu 20.07.2010?
Aveti cu recurs in 10 sau 15 zile pentru ca pe legea 19/2000 avem recurs in 15 zile?
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Am verificat. Este vorba de 10 zile pentru recurs, iar data este trecuta in clar, 10.07.2010.
Darie Tudor a scris:

Da. Situatia este disperata pentru dumnoavoastra pentru necunoasterea procedurii. Termenul de recurs curge de la datat comunicarii sentintei, nu de la motivarea ei.

Cum puteam face recursul neavand motivarea si deci nici comunicarea?
Tot ce stiam era faptul ca pe site-ul tribunalului aparuse ca cererea precizata este nefondata.
La cati avocati am fost toti mi-au spus ca nu are rost sa introducem recursul pana nu apare motivarea, bineinteles insotita de comunicare ca asa vine.
Cu alte cuvinte comunicarea oficiala vine o data cu motivarea.
Stiti dumneavoastra altcumva?
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2010
rosu gheorghe, utilizator
Art.303 c.proc.civ.recursul se va motiva prin insasi cererea de recurs sau inlauntrul cererii de recurs.
Termenul pentru depunerea motivelor se socoteste de la comunicarea hotararii , chiar daca recursul s-a facut mai inainte, asa ca este corect ce stiati de la avocati.
Verificati si la dosar data comunicarii hotararii- poate mai exista o sansa desi aparent nu vad niciuna.:sorry:

Alte discuții în legătură

Depasire termen recurs mariavasile mariavasile Pe 20 iunie s-a dat sentinta civila cu drept de recurs in 10 zile de la data comunicarii, pe data de 21 iunie am depus cerere catre instanta de judecata ... (vezi toată discuția)
Comunicare sentinta Monica H. Monica H. instantele noastre de judecata ma lasa din nou fara cuvinte.... am pierdut un proces (litigiu de munca)...si am primit o notificare sa platim (avand anexata ... (vezi toată discuția)
Recurs in 15 zile de la comunicare Abuletz Abuletz Buna ziua, Am o intrebare privind termenul de recurs si mai concret: am un dosar la judecatoria sector 6 a carui solutie a fost pronuntata in sedinta ... (vezi toată discuția)