Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... depasire termen recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

depasire termen recurs

Pe 20 iunie s-a dat sentinta civila cu drept de recurs in 10 zile de la data comunicarii, pe data de 21 iunie am depus cerere catre instanta de judecata privind recursul.Comunicarea privind sentinta civila mi-a sosit prin posta fara confirmare de primire in data de 9 iulie (stampila postei), eu am gasit-o mult mai tarziu in cutia postala si am depasit termenul de depunere la dosar si a comunicarii.Daca cererea de recurs a fost depusa pe 21 iunie si comunicarea sentintei pe 09 august , mai poate fi acceptat recursul in instanta? Daca nu, ce cai de atac a sentintei civile mai pot fi utilizate?
Data luat ain considerare este cea de dovada e comunicare. daca ati depasit termenul puteti solicita repunerea in termenul de recurs insa va trebuie motivata foarte bine ...in general se resping.....in orice caz ca nu ati verificat cutia postala si nu este prin confirmare nu sunt astfel de motive deoarece procedura nu prevede confirmare de primire
Recursul trebuie sa fie formulat impreuna cu motivele de recurs, fiindu-mi destul de greu sa cred ca ati putut formula si motivele de recurs in conditiile in care nu aveati si dispozitivul hotararii atacate. Daca nu ati anexat motivele de recurs acesta va fi anulat ca nemotivat, sau va veti limita doar la motivele de recurs mentionate in cadrul declaratiei de recurs (daca le-ati anexat declaratiei)
Fata de faptul ca nu v-a fost comunicata sentinta personal sub semnatura, formulati cat de repede cu putinta recursul la care sa anexati si motivele de recurs, prevalandu-va in fata instantei de recurs pe faptul ca nu ati luat la cunostinta de hotarare decat in data de 09 august, solicitand totodata repunerea in termenul de recurs

Multa bafta !
Alexandru Popescu, Avocat
Recursul poate fi promovat inainte si motivat dupa primirea hotararii.....in rest este corect:D
Cu referire la situati dvs. opinia mea este urmatoarea:

1. Comunicarea Sentintei, de catre instantele de judecata, nu se face cu confirmare de primire! Se face pe baza unui proces verbal pe care il semnati doar daca sunteti gasit/a la domiciliu cand vine postasul. Daca nu sunteti acasa vi se lasa in cutia postala, ceea ce inseamna ca va fost comunicata prin afisare!

2. Va recomand sa formulati o cerere completatoare la recursul deja formulat, prin care sa dezvoltati motivele de recurs, aratand printre altele si faptul ca ati declarat recurs in termen legal inainte ca sentinta recurata sa fie redactata. Apoi sa o depuneti cat se poate de repede la dosar, prin registratura sau posta, astfel incat sa se gaseasca la dosarul cauzei cu cel putin 15 zile inainte de primul termen de judecata.

3. O a 3-a varianta ar fi cererea de repunere in termen motivata tot de faptul ca ati declarat recurs in termen legal inainte ca sentinta recurata sa fie redactata!

Din pacate graba nu este buna niciodata!

Mult succes!