Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

In familie parintii mei facusera un imprumut la banca pe 10 ani,in jur de 40000 RON in familie.pe atunci eram trecut in intretinerea lor,neavand 18 ani.ambii sunt decedati si eu sunt singurul mostenitor si au mai ramas 7 ani din imprumut.prin mostenire eu dobandesc si acest imprumut?
da, mosteniti si datoriile parintilor
Aveti un drept de optiune in ceea ce priveste mostenirea in sensul ca puteti accepta aceasta mostenire cu tot ceea ce implica ea, adica cu intreg activul dar si cu pasivul dar puteti fi si renuntator la mostenire.
In acelasi timp puteti accepta mostenirea si sub beneficiu de inventar in sensul de a se evita contopirea patrimoniului dvs cu cel dobandit prin mostenire.
In acest fel dvs veti respunde pentru sarcinile mostenirii numai cu bunurile dobandite din mostenire.
Practic daca mosteniti bunuri a caror valoare este mai mare decat valoare imprumutului ramas de achitat veti accepta mostenirea. In caz contrar puteti renunta la mostenire sau accepta mostenirea sub beneficiu de inventar.