avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua,
Ajutati-ma cu un raspuns.Sunte 2 frati majori, carora ne-a decedat tatal in urma cu 2 luni.Tata era despartit de mama si recasatorit.Eu dupa o perioada de divort a parintilor mei am cerut sa stau cu tata si sotia de-a 2-a.Acum in urma decesului tatalui, acesta a ramas cu un imprumut la banca de plata iar sotia de-a 2-a este coplatitor.Daca aceasta deschide succesiunea la notar ni se impart si bunurile tatalui si datoriile?Cine este obligat sa plateasca banca.Daca coplatitoarea nu vrea sa achite imprumutul si noi avem dreptul la mostenire de pe urma tatalui, atunci banca ne va lua noua din bunuri?Fratele meu mai mic, dar major, daca renunta la partea lui de mostenire in favoarea mea, atunci el nu mai are nicio treaba cu bunurile sau cu acest imprumut?Dar eu?Cred ca bunurile sotiei supravietuitoare nu acopera imprumutl luat din banca, dar ea are salariu.I se va pune poprire doar ei pana se va achita datoria?Ea este singura in masura sa plateasca acest imprumut sau si noi ca mostenim din bunurile tatalui?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 21:46, 8 Octombrie 2011
Mostenitorii dobandesc atat activul cat si pasivul mostenirii, fiind obligati la plata datoriilor. Sotia tatalui dvs fiind coplatitoare trecuta deci in contractul de imprumut va raspunde pentru datorie, insa depinde pentru ce a fost contractat acel imprumut. Dvs nu puteti renunta in favoarea cuiva. Renuntarea la mostenire este un act pur abdicativ. Insa este si indivizibil, adica dvs sau fratele dvs renuntati la tot, atat la activ cat si la pasiv.
Puteti insa sa acceptati succesiunea sub beneficu de inventar , daca mai sunteti in termenul de optiune succesorala, astfel incat dvs veti raspunde de pasivul mostenirii in limita activului mostenit, fara a implica si patrimoniul dvs .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea roxicutza86 roxicutza86 buna ziua.tatal mea a decedat acum 2 luni,iar in urma decesului a lasat 2 credite la o societate nebancara< unul e card de credit,iar celalalt e card de ... (vezi toată discuția)
Datoriile bancare ale pãrintilor se rasfrang asupra copiilor în caz de deces? sebastiancristian sebastiancristian In urma decesului mamei, am devenit coproprietar al casei cu tatal si fratele meu. Fratele meu este plecat de multi ani din tara si nu se va intoarce aici, ... (vezi toată discuția)
Mostenire datorii RodicaF RodicaF Tatal meu a avut o firma. A intrat in faliment iar bancile i-au pus si lui si mamei poprire pe pensii si ipoteca pe bunuti. Firma este acum in lichidare dar ... (vezi toată discuția)