Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta salariat

Am urmatoarea problema:
In 1997 am fost administrator la propria firma (un SRL), perioada in care nu am fost salariata (legea nu permitea atunci sa fii salariat in propria firma).
Firma a fost dizolvata de drept in 2004.
Acum am nevoie de o adeverinta care sa dovedeasca faptul ca in perioada respectiva am "lucrat". Cum sa fac? Pot sa imi scriu singura o adeverinta?
Multumesc!
poate va ajuta ORC-ul
Sigur ca poti sa-ti scrii singura adeverinta! Problema apare dupa ce o scrii! Se numeste FALS INTELECTUAL si se pedepseste cu inchisoare 6 luni-5 ani.
Adrian Copil, Consilier juridic
Tocmai ca nu vreau sa fac niciun fel de fals...
Dar cum pot dovedi ca in perioada respectiva am fost administrator firma?
Sa merg la Registrul Comertului sa cer de la ei?

poate va ajuta ORC-ul

Ea nu a avut calitatea de salariat in acea perioada. In ce mod sa o ajute ORC ?
De fapt ce iti trebuie tie? Adeverinta de salariat nu poti avea decat una falsa pentru perioada aia? Daca as sti exact de ce ai nevoie ti-as putea spune cum sa faci.
Adrian Copil, Consilier juridic