Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pistol cu gloante de cauciuc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pistol cu gloante de cauciuc

Buna ziua! Doresc sa-mi achizitionez un pistol cu gloante de cauciuc pentru autoaparare. Doresc sa stiu care sunt formalitatile si ce demersuri trebuie sa fac pentru a fi in legalitate. Mentionez ca detin atestat de paza si ordine publica.
A se vedea Hotararea nr.130/2005
In orice situatie trebuie sa va constituiti un dosar la Politia Capitalei, serviciul arme si munitii care sa contina: O cerere tip (se obtine de acolo); C.I. (copie si original) cazierul judiciar,adeverinta medicala (obtinuta numai de la policlinicile acreditate sa emita unastfel de document pentru port arma), aviz psihologic din care sa rezulte ca sunteti apt sa detineti si sa folositi o arma, depuneti si atestatul pe care sustineti ca il detineti,doua fotografii color 4x5 o taxa la CEC(nu stiu cat este...)
Succes!