avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu

Buna ziua,
La firma sotului meu a aparut urmtoarea problema: unui angajat i-a fost blocat cardul pentru ca are credit la banca si a intarziat plata ratelor. Mentionez ca, creditul il are la PIRAEUS si cardul de salariu la BCR. S-a primit la firma adresa din partea executorului prin care se infiinteaza poprirea "asupra tuturor veniturilor apartinand debitorului ..." . Angajatul (debitorul) la primirea creditului a semnat un contract cu banca in care se prevedea ca transmite bancii "irevocabil si neconditionat dreptul de a incasa toate veniturile sale ...". Consider ca aceasta prevedere contractuala, chiar daca a fost acceptata de debitor, nu este legala si nu poate avea efecte, deoarece contravine prevederilor CPC care stabileste limitele popririi: 30% pana la 50% din venitul net. Considerati un abuz faptul ca banca i-a indisponibilizat in intregime veniturile? Ce trebuie debitorul sa faca pentru a i se debloca cardul?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 22:16, 28 Iulie 2010
1. Poprirea in intregime a veniturilor obtinute este neconforma cu legea iar clauza inserata in acel contract este abuziva;
2. Debitorul ar trebui sa se adreseze instantei cu o contestatie la executare aratand cuantumul nelegal in care se face poprirea veniturilor realizate.
Hotararea judecatoresca va fi opozabila ambelor banci.
Alina Cirstea a scris:

Buna ziua,
La firma sotului meu a aparut urmtoarea problema: unui angajat i-a fost blocat cardul pentru ca are credit la banca si a intarziat plata ratelor. Mentionez ca, creditul il are la PIRAEUS si cardul de salariu la BCR. S-a primit la firma adresa din partea executorului prin care se infiinteaza poprirea "asupra tuturor veniturilor apartinand debitorului ..." . Angajatul (debitorul) la primirea creditului a semnat un contract cu banca in care se prevedea ca transmite bancii "irevocabil si neconditionat dreptul de a incasa toate veniturile sale ...". Consider ca aceasta prevedere contractuala, chiar daca a fost acceptata de debitor, nu este legala si nu poate avea efecte, deoarece contravine prevederilor CPC care stabileste limitele popririi: 30% pana la 50% din venitul net. Considerati un abuz faptul ca banca i-a indisponibilizat in intregime veniturile? Ce trebuie debitorul sa faca pentru a i se debloca cardul?
Multumesc!



Aceasta este procedura,executorul opreste toti banii,dupa care procedeaza la distribuirea sumelor,potrivit codului de procedura civila-executarea silita.Din suma oprita va retine un procent-legal-dupa care va inmana restul debitorului,intocmind un proces verbal in acest sens.Il sfatuiesc pe respectivul domn sa faca cerere la firma prin care sa solicite sa i se inmaneze salariul in mana,semnand statul de plata.Nimeni nu il poate obliga sa ia banii pe card.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iulie 2010
andymaurul, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu hd76avr hd76avr Este prima data cand am o poprire de salariu ( de la FISC) si , tot pt. prima data, intampin o problema deosebita care demonstreaza faptul ca Romania este tara ... (vezi toată discuția)
Reținere ilegală, de către bancă, a salariului lieutenantdata lieutenantdata Este legal ca să mi se rețină tot salariul de către BCR pentru plata unui card de credit BCR? De la BCR mi s-a spus că, în continuare, până la ... (vezi toată discuția)
Blocarea contului alexandraflorea alexandraflorea buna ziua!am si eu o intrebare:parintii mei,au luat un credit de la banca in urma cu 6 ani. pe parcurs,ei s-au certat si nu s-au mai inteles cu privire la ... (vezi toată discuția)