Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

In urma decesului mamei mele am deschis succesiunea asupra bunurilor imobile ce le-a detinut si am obtinut certificatul de mostenitor. Ulterior am aflat ca mama este mostenitoare a unor terenuri ce au apartinut bunicilor ei, avand certificat de mostenitor prin care mama mea este declarata mostenitoare. Cum trebuie sa procedez acum pentru a deveni eu mostenitoare, mama fiind decedata dupa cum am mentionat mai sus. In cat timp pot sa deschid o astfel de succesiune? Cat costa taxele notariale in acest caz? Va multumesc !
Se face un supliment la certificatul de mostenitor.
Mergeti la acelasi notar la care ati fost prima data.

Daca au trecut mai mult de 2 ani de la decesul bunicilor, veti plati impozit. In rest, mergeti cand doriti.
Da, bunicii au murit inaintea decesului mamei mele, dar nu s-a facut mostenirea. Va multumesc !
trebuie sa dezbateti succesiunile de pe urma bunicilor dvs.
Succesiunile au fost dezbatute, pentru ca este vorba de bunicii mamei mele, si am certificat de mostenitor din care rezulta ca mama mea este mostenitoare. Urmeaza sa fac eu succesiunea si pentru ce a mostenit mama, ulterior decesului sau. Dar am tot taraganat din lipsa banilor si nu vreau sa depasesc un termen limita . Despre acest termen vroiam informatii. Va multumesc !