avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare netimbrata?
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare netimbrata?

Am o contestatie la executare prin care se solicita anularea executarii dar si suspendarea pana la judecarea contestatiei. Contestatoarea nu a depus taxa de timbru.
Eu trebuie sa fac intampinare. Pot ridica in intampinare exceptia netimbrarii?
sau e prematur avand in vedere ca e primul termen si poate depune atunci taxa???

pe de alta parte....cat e taxa pentru contestatie si cat e pentru suspendare??

se plateste o cautiune daca soliciti suspendarea...
este vorba de o poprire pe salariul de la firma la care lucreaza contestatorul
Cel mai recent răspuns: ContSters22096 , utilizator 15:02, 28 Iulie 2010
taxa de timbru este 194 de lei pt contestatie, 10 lei pt suspendare, cautiunea este 10% din valoare dar nu mai putin de 500 lei...faceti intampinare iar in cazul in care nu se timbreaza pana la primul termen ori un alt termen fixat de catre instanta de judecata atunci ridicati exceptia netimbrarii.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iulie 2010
Costel DRAGOMIR, Avocat
puteti ridica exceptia si in intampinare. daca timbreaza ... asta este

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare impotriva unei somatii emise de casa de pensii monik monik buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. am pe cineva in familie care e pensionar si a primit o somatie cum ca trebuie sa dea inapoi niste sume de ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare silita Borza Borza Buna, va rog sa ma lumineze cineva in urmatoarea problema.Am depus o contestatie la executare prin care am cerut ca prin incheiere sa se suspende executarea ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare bilet la ordin Vasilateanu Vasilateanu sunt supus executarii silite pe baza unui bilet la ordin, dar societatea mea comerciala nu mai datoreaza nimic acestui creditor (toate datoriile au fost ... (vezi toată discuția)