Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... pot sa trimit o factura prin posta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

pot sa trimit o factura prin posta?

sunt angajata la o societate in domeniul termopanelor.am vru sa ajut niste prieteni si le-am facut o lucrare maricica,cu un avans la care nu are chitanta,urmand ca diferenta sa o plateasca in rate.factura si chitantele urmand fi facute la urma pentru a nu platii tva.va rog sa ma ajutati cum as putea sa ies din aceasta incurcatura tinind cont de faptul ca prietenii mei fac pe prostii si ma amana cu plata ratelor.va multumesc anticipat
da, puteti sa le trimiteti factura prin corespondenta ( in original prin posta recomandata cu AR, curierat rapid, in copie pe fax, e-mail ) trimiteti si o notificare sau instiintare de plata in acelasi mod ...nu uitati sa aveti confirmare de primire a documentelor
daca plata se face in rate nu este necesar si un contract in care sa fie stipulat acest lucru?
daca nu ai nimic la mana e mai greu... chiar daca iti sunt "prieteni", tot ar fi trebuit sa faci un contract cu ei, pentru avans ar fi trebuit sa tai chitanta, la predarea lucrarii trebuia emisa factura si asa mai departe... daca nu ai facut asa ceva e cam greu, poti fi buna de plata fata de firma ta, fata de care ai garantat tu cumva pentru efectuarea respectivei lucrari pentru ca altfel firma nu cred ca ar fi facut lucrarea fara a-si lua masuri cu privire la recuperarea banilor... acum e cuvantul tau contra cuvantului lor, mai ales ca nu ai dat chitanta pe suma in avans, lucru care din punct de vedere legal nu e corect, ei ar putea sustine ca au platit integral si nu le-au fost eliberate documente justificative... si tot asa treaba poate fi foarte urata atat pentru tine cat si pentru firma... daca iti sunt intr-adevar prieteni vezi cum o scoti la capat cu ei...

Mult succes!
credeti ca este atat de simplu?ei nu pot nega faptul ca nu au facut lucrarea la noi.eu am comanda prin care eu am trimis piesele si cotele lucrarii lor la atelier unde au fost executate.in urma unui proces pot doar sa fac o ex[ertiza in care se dovedeste ca termopanele din casa lor au aceleasi caracteristici(culoare profil,stica,deschideri si cote)cu cele din comanda pe care am trimiso in lucru.ma sfatuiti sa trimit factura si chitanta de avans prin posta?incerc sa rezolv problema cat mai civilizat posibil dar va intreb daca pot sa-i duc factura cu toate datele lui si sa i-o las asa,la fel si chitanta pe avans.
dovmihaela68, utilizator
asa cum spunea Dl_costas: "puteti sa le trimiteti factura prin corespondenta ( in original prin posta recomandata cu AR, curierat rapid, in copie pe fax, e-mail ) trimiteti si o notificare sau instiintare de plata in acelasi mod ...nu uitati sa aveti confirmare de primire a documentelor" ... dar cel mai bun era un contract in care se stipulau conditii si termene de plata, iar pe banii primiti avans trebuia sa faceti chitanta pe care sa specificati eventual " cv avans conform contractului nr. ... din data... Nu se pune problema ca nu puteti proba faptul ca a-ti efectuat respectiva lucrare ... problema se pune exact in privinta platii si a conditiilor de plata...