Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... pot sa trimit o factura prin posta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

pot sa trimit o factura prin posta?

sunt angajata la o societate in domeniul termopanelor.am vru sa ajut niste prieteni si le-am facut o lucrare maricica,cu un avans la care nu are chitanta,urmand ca diferenta sa o plateasca in rate.factura si chitantele urmand fi facute la urma pentru a nu platii tva.va rog sa ma ajutati cum as putea sa ies din aceasta incurcatura tinind cont de faptul ca prietenii mei fac pe prostii si ma amana cu plata ratelor.va multumesc anticipat
va multumesc din suflet ptr sfaturi.sper din tot sufletul sa pot rezolva aceasta problema .pe mine ma interesa in mod expres daca trimisul facturii prin posta sau alceva este legala si fara semnatura clientului
exista un termen limita de zile pana se poate emite factura?
dovmihaela68, utilizator
Cod Fiscal
Art. 155. - (1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.