avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Prin decesul parintilor, o casa este mostenita de cei trei copii, unul din copii ramanand sa locuiasca acolo cu sotia. Recent acesta a decedat, neavand urmasi. Intrebarea este : cate parti din casa revin celor doi copii care sunt in viata,si cate parti revin sotiei decedatului.? Mentionez ca casa este in prezent tot pe numele parintilor decedati .
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:55, 5 Septembrie 2007

Prin decesul parintilor, o casa este mostenita de cei trei copii, unul din copii ramanand sa locuiasca acolo cu sotia. Recent acesta a decedat, neavand urmasi. Intrebarea este : cate parti din casa revin celor doi copii care sunt in viata,si cate parti revin sotiei decedatului.? Mentionez ca casa este in prezent tot pe numele parintilor decedati .


dupa moartea parintilor la copii le revin cota de 1/3 din casa, fiind singurii mostenitori.
Clasa a doua de mostenitori legali este formata din ascendentii privilegiati si colateralii privilegiati. Colateralii privilegiati sunt fratii si surorile defunctului si descendentii acestora pana la gradul IV inclusiv (nepoti si stranepoti de frate-sora).Daca vor veni in concurs cu sotul supravietuitor, mai intai se va stabili cota acestuia de 1/2 si apoi se va imparti restul de mostenire in functie de numarul lor.
Pana la un un punct am inteles: deci cei trei frati mostenesc 1/3. Dar unul din ei a decedat, fara sa aiba urmasi. Cat ii revine sotiei acestuia ?
Deci cei trei frati mostenesc fiecare cate 1/3, asta am inteles...Unul dintre ei moare fara a avea copii. Concret, sotia lui la ce parte are dreptul ?
1/2 din 1/3 adica 1/6

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)
Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima ... larahau larahau Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima casa (inca activ) cu asigurare platita. Sunt casatorit de 6 ani fara copii. In caz de deces al ... (vezi toată discuția)
Mostenire. iuliana57 iuliana57 Fratele meu a decedat acum doua luni. Nu are copii si eu sunt singura sora. Parintii nostri nu mai traiesc. Cumnata mea vrea sa facem succesiunea pentru ... (vezi toată discuția)