Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Prin decesul parintilor, o casa este mostenita de cei trei copii, unul din copii ramanand sa locuiasca acolo cu sotia. Recent acesta a decedat, neavand urmasi. Intrebarea este : cate parti din casa revin celor doi copii care sunt in viata,si cate parti revin sotiei decedatului.? Mentionez ca casa este in prezent tot pe numele parintilor decedati .

dupa moartea parintilor la copii le revin cota de 1/3 din casa, fiind singurii mostenitori.
Clasa a doua de mostenitori legali este formata din ascendentii privilegiati si colateralii privilegiati. Colateralii privilegiati sunt fratii si surorile defunctului si descendentii acestora pana la gradul IV inclusiv (nepoti si stranepoti de frate-sora).Daca vor veni in concurs cu sotul supravietuitor, mai intai se va stabili cota acestuia de 1/2 si apoi se va imparti restul de mostenire in functie de numarul lor.
Pana la un un punct am inteles: deci cei trei frati mostenesc 1/3. Dar unul din ei a decedat, fara sa aiba urmasi. Cat ii revine sotiei acestuia ?
Deci cei trei frati mostenesc fiecare cate 1/3, asta am inteles...Unul dintre ei moare fara a avea copii. Concret, sotia lui la ce parte are dreptul ?
1/2 din 1/3 adica 1/6