Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua...ma numesc Luca si am si eu o intrebare.....ambii parinti sunt decedati,iar eu sunt unicul mostenitor....exista si alta procedura ,sau este obligatorie deschiderea unei succesiuni????...va multumesc....:)
Chiar daca sunteti unicul mostenitor - asa cum sustineti - tot este necesara deschiderea succesiunii dupa ambii parinti. Certificatul de mostenitor eliberat de notarul public va cuprinde toate bunurile mobile si imobile a carui drept de proprietate va apartine.
:)...va multumesc frumos...
si daca se poate sa va mai deranjez cu o intrebare.......eu am decat actul de vanzare cumparare de pe casa.....ex.250m...cum se facea inainte de revolutie....pe restul pamantului din curte exista doar inregistrarea de la primarie......inainte de a merge la notar trebuiesc facute masuratori si obtinute anumite acte pe restul de pamant ?????.....multumesc inca o data!!!
Pentru restul de suprafata trebuie sa mergeti sa obtineti titlul de proprietate de la primarie.
:)..multumesc