Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea timpului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea timpului de munca

Buna seara
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema
Angajatorul doreste sa ne reduca timpul de munca de la 8 ore/ zi la 4 ore / zi.
Va rog sa mi spuneti care sunt etapele legale pentru reducerea acestui timp de lucru (act aditional la CI, instintare scrisa, cu cat timp inainte, etc...) si in ce fel ne afecteaza pe noi ca angajati aceasta situatie.
De asemenea va rog sa mi spuneti daca angajatorul este obligat sa dea angajatilor fluturas de salar sau nu.
Multumesc anticipat
reducerea timpului de munca se face prin acordul partilor prin act aditional semnat de angajator si angajat
reducerea timpului de munca va afecteaza daca se reduce si salariul . timpul de munca poate fi redus la 4 ore pe zi, insa nu e obligatoriu sa se si injumatateasca drepturile salariale
Buna seara !
Reducerea timpului de lucru insemna reducerea in mod corespunzator a salariului . Aceasta modificare poate fi facuta prin act aditional la CIM , prin acordul partilor , asa ca daca nu sunteti de acord , nu semnati ....
1.Da, trebuie sa fiti de acord in scris. Acest lucru se face printr-un act aditional la contractul de munca. Salariul brut se va reduce corespunzator.
2.Sau semnati statul de plata, sau fluturas.

mc