Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

La incetarea contractului de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, salariul compensatoriu poate reprezenta cumulul dintre suma de pe cartea de munca si suma din dreptul de autor?
1. Drepturile de autor sunt obtinute in baza unui contract care nu tine de legislatia muncii ci de Codul civil.
2. Salariu compensator este prevazut in CCM aplicabil, deci in legislatia muncii si nu se poate cumula cu alte drepturi banesti din afara acestei legislatii.