avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere telefon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere telefon

Daca firma face disponibilizari si eu ma aflu pe lista de somaj am 2 abonamente la telefon la acelasi operator si azi am sunat sa reziliez 1 dintre abonamente mi s-a cerut taxa de 800 ron leam explicat ca nu am daca raman an somaj si ca legea 161 prevede sa nu se mai plateasca taxa de reziliere mi s-a spus ca nu se poate ca au dreptu la despagubiri.Cei de facut?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Raoul_mw , utilizator 16:45, 30 Iulie 2010
Firma de telefonia are dreptul de a solicita despagubiri numai in ipoteza in care dvs solicitati rezilierea contractului, iar la incheierea acelui contrat ati beneficiat de o oferta promotionala, cum ar fi scutirea de la plata abonamentului pe una sau mai multe luni, ori ati primit cu acea ocazie un telefon cu pret redus.
Eu am avut datorita fidelitatii un bonus adunat pe 2 ani de 51 euro miam prelungit abonamentu an luna mai nestiind ca firma se anchide si am primit un telefon de 250 ron diferenta care am mai dato a fost de 20 ron deci telefonu e platit.Il dau anapoi da nu am din somaj sa mai platesc 2 abonamente raman cu unu daca nu nul mai platesc deloc ca nam ce face eu am sunat sa raman cu unu dar sa le dau 800 ron nu am astias neantelegatori daca vb frumos cu ei
greenforest a scris:

Firma de telefonia are dreptul de a solicita despagubiri numai in ipoteza in care dvs solicitati rezilierea contractului, iar la incheierea acelui contrat ati beneficiat de o oferta promotionala, cum ar fi scutirea de la plata abonamentului pe una sau mai multe luni, ori ati primit cu acea ocazie un telefon cu pret redus.

Si acea despagubire nu trebuie sa fie JUSTA,asa cum spune legea? Adica dovedita prin acte! Degeaba a luat telefon la pret redus daca operatorul nu are acte prin care sa demonstreze ca acel telefon a costat mai mult de 20 ron,si mai ales ca beneficiarul abonamentului a fost instiintat cu privire la valoarea subventiei. Este vreun act semnat de client care sa ateste ca telefonul a costat 300 ron de exemplu si ca a primit o subventie de 250? Clientul a semnat pentru asa ceva? Sau doar i-au dat telefonul frecndu-si mainile de bucurie ca au mai legat pe cineva cu inca doi ani de ei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere abonament telefonie mobila MARCEL2010 MARCEL2010 Buna ziua as dori si eu sa ma ajute cineva cu un raspuns,,cum pot sa scap de un abonament incheiat abuziv la V. Va explic cum sa intamplat. acum o luna imi ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract telefonie mobila daniel12 daniel12 am un abonament la [EDITAT] si as vrea sa renunt la el in baza legi care tocmai sa dat am sunat la dansi si miau zis ca trebuie sa platesc suma de 150 euro ca ... (vezi toată discuția)
Neplata abonament telefonie mobila radu_relu2 radu_relu2 in urma unui contract cu [editat] am primit de platit 500 lei dar eu iam sunat si leam spus ca nu mai pot plati si ii rog sami inchida numaru platind mereu ... (vezi toată discuția)