Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in cazul pensiei anticipate partiale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in cazul pensiei anticipate partiale

ce temei legal are incetarea contractului de munca urmare pensionarii anticipate partial
In codul muncii nu exista temei legal de incetare a CIM urmare pensionarii anticipate partial . Legea 49/2010 care modifica prevederile CM se refera la cazurile incetarii de drept in situatia indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si stagiu minim de cotizare , nefiind incidenta in speta dvs. .
art 10 din Legea 118/2010 cu aplicare de la data de 01.07.2010 spune ca "in sistemul public de pensii, precum si in sistemele neintegrate acestuia,dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica"
elena rosca a scris:

ce temei legal are incetarea contractului de munca urmare pensionarii anticipate partial

Art.56 lit.d C.mun. este temeiul de incetare a c.i.m., in astfel de situatii.
freeelis a scris:

elena rosca a scris:

ce temei legal are incetarea contractului de munca urmare pensionarii anticipate partial

Art.56 lit.d C.mun. este temeiul de incetare a c.i.m., in astfel de situatii.

Art. 56 lit d prevede ca si temei de incetare de drept a CIM "d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare" . Ori in cazul pensionarii anticipate partiale (speta de mai sus) lipseste un element ( nu suntem in prezenta varstei standard de pensionare) astfel ca invocarea acestei prevederi in decizia de incetare a CIM este nelegala si trebuie atacata in instanta .
Cred ca ar trebui sa vedeti si art.41alin. (5) din legea nr.19/2000 ...