Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am necaz cu vecinii din cauza fumului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am necaz cu vecinii din cauza fumului

Locuiesc la casa proprietate personala cu foc (adica cu cos de fum din proiect si constructie). Am cumparat centrala pe lemne si carbuni de la Romstal, tot de la aceeasi firma am achizitionat toate accesoriile (pompa, boiler, calorifere), din punct de vedere tehnic totul este bine, problema este fumul, pentru care vecinii imi aduc injurii, amenintari de tot felul. Au spus ca vor sa cheme Protectia mediului. Mentionez ca vara merge centrala sa obtin apa calda. Din cauza neplacerilor fac foc numai noaptea si nici asa nu este bine pentru vecini. Centrala nu face mai mult fum decat o soba, ba cu mult mai putin, deoarece are termostat care opreste tirajul. Am 3 minori si apa calda este o necesitate. Va rog sfatuiti-ma ce sa fac?
Daca este casa proprietate personala, ce vecini aveti? Este cu etaj?
Nu este cu etaj, dar am vecini de cartier.
Atunci sunt niste tampiti. Iertati-ma pentru exprimare. Ce treaba au ei cu fumul dvs.? Daca nu le convine, sa va dea in judecata. Aveti dreptul la sistem propriu de incalzire, nu?
Probleme cu protectia mediului ar fi? Ma intereseaza.
~ Conținut șters la cerere ~