Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... posibilitatea unui pensionar cu gradul 2 de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

posibilitatea unui pensionar cu gradul 2 de invaliditate de a presta o alta munca

o persoana de 52 ani, pensionata pe caz de boala-probleme de natura psihica, gradul 2 de invaliditate, poate incheia un contract de colaborare pentru a presta servcii de paza , fara ca prin aceasta sa i se afaecteze dreptul de a primi pensia?

multmesc anticipat!
NU
va multumesc. ati putea sa imi indicati temeiul legal al acestei interdictii?
Art. 94 din Legea nr.19/2000 prevede ca pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele prevazute la art. 66 lit. a) si b);
b) nevazatorii;
c) pensionarii pentru limita de varsta;
d) pensionarii de invaliditate de gradul III;
e) beneficiarii unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate partiale care exercita functia de consilier local sau consilier judetean;
f) pensionarii de invaliditate care exercita functia de consilier local sau consilier judetean.

Asadar, pensionarii de invaliditate de gradul II nu pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala.

De asemenea, art.39 din Legea nr.333/2003 prevede ca, Persoana care urmeaza sa indeplineasca atributii de paza sau protectie trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) sa fie cetatean roman sau cetatean al unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spatiului Economic European si sa aiba varsta de cel putin 18 ani;
b) sa fie apt medical pentru exercitarea functiei;
c) sa nu aiba antecedente penale pentru infractiuni savarsite cu intentie;
d) sa fie atestat profesional, potrivit prevederilor prezentei legi.
multumesc frumos!:)