Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie anticipata

un beneficiar de pensie anticipata, poate avea contract de munca pt timp partial? In aceste conditii beneficiaya si de pensie si de salariu?
In cazul pensiei anticipate nu se poate cumula pensia cu salariul.

Cumulul pensiei cu salariul

Cumulul pensiei cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala
Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:

copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele de 16 sau 26 de ani dupa caz;
nevazatorii;
pensionarii pentru limita de varsta.
pensionarii de invaliditate de gradul III.
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.
Nu se pot cumula. De fapt, daca nu gresesc, nu aveti voie sa inregistrati niciun fel de venituri, cat timp beneficiati de pensie anticipata (mentiunea aceasta e scrisa chiar pe decizia de pensionare, in josul paginii).